19.01.2017

Diktátoři a auta. Mercedesy mají nejraději

Tak třeba severokorejský lidumil Kim Čong-Il se do Mercedesů zamiloval tolik, že si z humanitární pomoci „vypůjčil“ 20 milionů dolarů a pořídil si jich hned 20 najednou. Jsou tu ale další – Hitler, Kaddáfí, Husajn. Pojďme se jim společně podívat do garáže.

Diktátoři a auta. Mercedesy mají nejraději

První návštěva znamená výlet o století zpátky, do časů carského Ruska a revoluce proletariátu. Její vůdce, Vladimír Iljič Lenin, vyhlásil v roce 1917 válku buržoazii. Hned se do ní sám zapojil, když si pořídil typicky dělnické auto – Rolls-Royce Silver Ghost.

Když zemřel a byl uložen do mauzolea, nastala v Rusku, nyní již Sovětském svazu, výměna vozového parku. Josif Stalin vyzkoušel několik pancéřovaných limuzín, nakonec zůstal u modelu ZIS 115, což byl čtyřtunový „tank“ sovětské výroby. Ale nějaký Mercedes v garážích Kremlu za jeho vlády jistě parkoval. Stejně jako tam parkoval ještě nedávno – pětitunového Pullmana měl jistý čas ve vozové flotile i Vladimír Putin. 

Zpátky do první poloviny 20. století – Mercedesy učarovaly německým nacistům. Hitler, Himmler, Göring, Heydrich... pokud jsou vidět na fotografii v autě, většinou je to otevřená sedmsetsedmdesátka. Jeremy Clarkson dokonce jednou řekl, že „nikdo jiný v Mercedesu 770 nevypadal líp než Hitler“. Mimochodem, jednu sedmsetsedmdesátku věnoval Hitler v roce 1942 smutné postavě našich dějin – Emilu Háchovi.

I Hitlerův diktátorský kolega z Itálie Benito Mussolini měl k autům vztah vášnivý, ale spíš než k Mercedesům tíhl k domácí  Alfě Romeo. A generál Franco? Ten prý měl radši než auta štětce a malířské plátno.

Po válce a rozdělení Evropy na Západ a Východ zájem o luxusní Mercedesy neochladl ani na jedné straně. Komunističtí vůdci si západní luxus prostě oblíbili – jugoslávský prezident Tito jezdil jedním z nejdražších Pullmanů, šestistovku vlastnili i rumunský diktátor Nicolae Ceauşescu a Albánec Enver Hodža

Mercedes 600 měl v garáži i Kim Ir-Sen, vůdce Rudých Khmérů Pol Pot, Saddám Husajn, nikaragujský diktátor Somoza i zakladatel moderní Číny Mao Ce-tung. Ještě pár jmen? Dobrá. V šestistovce se vozil i Leonid Brežněv, ugandský „řezník“ Idi Amin (ten mezi lid ale jezdil Citroenem SM) nebo filipínský diktátor Marcos. 

Mercedes a budoucí generace diktátorů? Vybírat z čeho mají – Mercedes řady S je šestistovkou moderní doby.

Tak ať jim to jezdí ;)

 

Staňte se naším fanouškem na Facebooku
Zkuste náš druhý obchod se stavebnicemi ala LEGO BlueBrixx