09.01.2018

Dakar letos po čtyřicáté. Co na to Češi?

Pokud se jen trochu zajímáte o problematiku pohybu zemských desek (a kdo ne, že), víte, že před 200 miliony lety byly všechny světadíly světadílem jedním a že za 50 milionů let opět jedním budou. Co ale možná nevíte, je fakt, že v roce 2009 se Afrika přestěhovala do Ameriky. Konkrétně Dakar do Buenos Aires. 

Dakar letos po čtyřicáté. Co na to Češi?

Tak teď trochu vážněji, ok? Do Ameriky se nepřestěhoval Dakar jako město, ale slavná Dakarská rallye. A protože letos se jede po čtyřicáté, pojďte si společně s námi připomenout úspěchy českých jezdců a posádek napříč ročníky.

Úplně poprvé vyjeli Češi oficiálně do písku v roce 1985. Moskal byl mezi kamiony třináctý, Kovář nedojel.

A kdo byl první neoficiálně? Motocyklista Miroslav Kubíček, český emigrant, který při svojí první účasti v roce 19863 dokonce vyhrál jednu z etap.

Zlato zacinkalo celkem šestkrát. Vždycky v kategorii nákladních vozů a vždycky u toho byl legendární Karel Loprais s Tatrou. Vyhrál v letech 1988, 1994, 1995, 1998, 1999 a 2001.

Stříbrná medaile visela českým kamioňákům na krku taky šestkrát. Čtyřikrát opět Lopraisovi, jednou Moskalovi (1988) a jednou Tomečkovi (2003). Kromě Moskala, který jel s Liazem, u toho byla vždy opět Tatra.

Česká republika (potažmo Československo) dovezla z Dakaru ještě dalších 8 medailí bronzových. Poslední v roce 2007. A to jsou zatím také poslední stupně vítězů pro české barvy.

Jak to bude letos? Těžko říct, česká stopa je ve 40. ročníku hodně bohatá, překvapit může kdokoli. Co myslíte vy? 

Koukněte taky na dakarské speciály, které máme v nabídce. Je mezi nimi i vítěz z loňska.

Staňte se naším fanouškem na Facebooku