13.11.2014

Rolls-Royce Silver Spirit, NEO 1:43 (Limitovaná edice 300 kusů pro smallcars.cz)

Automobilku Rolls-Royce asi není třeba příliš představovat, přesto si pro začátek neodpustím trochu pohledu do historie. Roku 1904 uzavřeli konstruktér Henry Royce a obchodník Charles Rolls dohodu o spolupráci. Chtěli společně vyrábět nejkvalitnější a nejlepší automobily na světě. Už když byl vyroben první typ Siver Ghost, bylo jasné, že uspěli. Vůz věrně sloužil těm nejzámožnějším zákazníkům a lidem, kteří si potrpěli na luxus a kvalitu, stejně jako armádě, která oceňovala spolehlivost technických částí vozu. Dlužno podotknout, že přes veškerý pokrok a inovace v technice se mnoho částí vozů Rolls-Royce vyrábí ručně dodnes.

Rolls-Royce Silver Spirit, NEO 1:43 (Limitovaná edice 300 kusů pro smallcars.cz)

O celých 74 let později sjíždí s velkou pompou z továrny v britském Crewe model Silver Spirit. Jako nástupce úspěšného a revolučního typu Silver Shadow, který se vyráběl celých 15 let, měl již Silver Spirit cestu předem vyšlapanou. Po svém starším sourozenci totiž vůz zdědil většinu mechanických částí, podvozek i motor. Rozhodně však nelze říci, že by se pokrok zastavil. Rolls-Royce se pouze vydal cestou postupného vylepšování a své vozy vybrušoval k dokonalosti jako diamant. Tak vůz dostal postupem času vstřikování paliva, které zvýšilo již tradičně utajovaný výkon asi na 171 kW, protiblokovací systém brzd nebo zdokonalenou klimatizaci.

Silver Spirit byl základním modelem celé řady vozů, jako například verze s delším rozvorem, která se nazývala Silver Spur a nabízela ještě větší vnitřní prostor pro ty, kdo se raději nechávali vozit, než aby sami řídili. Naopak pro sportovněji laděné řidiče tu byly verze od sesterské firmy Bentley. Například Mulsanne, Eight nebo Turbo R. Délkou výroby Silver Spirit svého předchůdce dokonce předčil, neboť vozy této řady se vyráběly až do konce 90. let.

Nizozemská firma NEO MODELS je známá svými prvotřídními modely z resinu. Modely jsou většinou vyráběny v Číně, avšak udržují si vysoké standardy kvality dané výrobcem.  Speciální edice pro MCW/ Smallcars je limitovaná počtem 300 kusů a od stejného modelu z běžné nabídky se liší především jinou barvou, poznávací značkou a také má volant na opačné straně. Znázorňuje tedy vozidlo červené barvy pro trh kontinentální Evropy a s německou poznávací značkou. Tento model je vyvinut firmou NEO exkluzivně pro síť MCW/ Smallcars a nelze ho sehnat jinde. V nabídce je sice ještě běžná edice s modrou barvou, ale tato červená metalíza mi přijde pro Silver Spirit vkusnější.

Model působí velmi realistickým dojmem, krásně zpracovaná je například maska chladiče s typickým maskotem vozů Rolls Royce – tzv. Emily nebo také „Spirit of Ectasy“. Světla jsou jako živá, dokonce jsou pod nimi z malých leptaných dílů naznačeny stěrače předních světlometů, což byl v 80. letech vrchol výbavy každého luxusního vozu. Zádi vozu také prakticky nemám co vytknout. Pochvalu si zaslouží leptané logo Rolls-Royce, na kterém jsou i v tak malém měřítku jasně patrná písmena RR. Velmi se mi líbí zpracování bočních blinkrů nebo klik dveří. Do interiéru se sice dostat nedá, ale i tak zvenku působí neuvěřitelně realisticky na to, v jakém měřítku je... Uvnitř můžeme vidět detaily přístrojové desky, stejně jako bezpečnostní pásy nebo stoleček pro cestující mezi sedadly. Snad jediné, za co bych NEO příliš nepochválil, jsou kola. Pneumatiky mají sice hezký vzorek, dokonce i vybraný typ disků bych překousnul, ale onen bílý proužek lemující kolo dokola mi na vůz jako Rolls-Royce přijde trochu kýčovitý a shazuje ho na úroveň pouťově křiklavých amerických korábů silnic z 50. let. Bohužel to u firmy NEO není poprvé, co nevhodně zvolená kola poškozují jinak skvělý celkový dojem z modelu. Je to škoda, proto modelu dávám hodnocení 1-.

Kromě tohoto kousku mám i modelovou kopii jeho sportovnější odvozeniny,  tedy typu Turbo R od sesterské firmy Bentley, na jehož recenzi se můžete možná těšit někdy příště. Obecně vzato mám moc rád podobná velká luxusní auta, a když už je člověk nemůže mít v garáži, je super mít alespoň jejich zmenšeninu.

Pro Smallcars sepsal Milan Kisvetr

 

Model můžete zakoupit u nás v e-shopu

Staňte se naším fanouškem na Facebooku
Modely ihned k sipozici

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace