22.11.2014

Mercedes-Benz 280E AMG, NEO 1:43 (Limitovaná edice 300 kusů pro smallcars.cz)

V roce 1976 sjely z výrobních linek stuttgartské továrny první exempláře tehdejšího předchůdce dnešní třídy E – šlo o typ W123. Tento vůz měl nahradit velice úspěšnou řadu W114/W115, což nebyl lehký úkol. Automobil byl od začátku nabízen s klasickou karoserií sedan, o rok později přišla verze kupé (C123). Řadu doplňovalo prostorné kombi (S123) spolu s prodlouženou limuzínou (V123). Zážehové motory reprezentovaly především verze 200, 230, 250, 280 a 280E, vznětové 200D, 220D, 240D a 300D.

Mercedes-Benz 280E AMG, NEO 1:43 (Limitovaná edice 300 kusů pro smallcars.cz)

„Piáno“, jak byl vůz přezdíván pro tvar víka zavazadlového prostoru, dostalo slušivou karoserii, která nepřímo navazovala na své předchůdce a byla volně inspirována tehdejší třídou S, tedy řadou W116. Ze své větší sestry převzala řada W123 také všechny možné prvky bezpečnosti, takže se stala nejbezpečnějším vozem střední třídy své doby. V roce 1982 vůz prošel mírným faceliftem, v rámci kterého dostaly všechny verze nedělené přední světlomety. Do té doby tuto výsadu měly jen nejvýkonnější sedany 280 a 280E, dále pak kupé a kombi…

Vůz dobře sloužil nejen pro osobní účely, ale také jako služební vozidlo. „Piána“ byla velmi oblíbená u taxikářů, policistů i hasičů. Vznikaly i speciální karosářské verze jako například pick-up, sanitky nebo pohřební vozy. Kapitola sama o sobě je dobový tuning tohoto automobilu. S vlastními úpravami přišli Lorinser, Brabus i AMG. V té době ještě AMG nebyla nedílnou součástí značky Mercedes-Benz, ale samostatnou společností, která upravovala vozy na zakázku. W123 280E z dílen AMG se vyznačovala především úpravami po stránce výkonnosti. Z vnějšku byla nápadná především svými mohutnými spoilery a bočními lištami. Nápadným znakem byla také celočerná maska chladiče.

Když nizozemská firma NEO MODELS přišla s modelovým ztvárněním speciálu 280E AMG, ihned jsem ho jakožto sběratel starších Mercedesů musel mít. Bohužel se zpočátku vyráběl jen ve zvláštní hnědé barvě… Naštěstí ale záhy přišla limitovaná edice 300 kusů pro MCW/Smallcars v krásné stříbrné metalíze, která už opravdu nemohla chybět v mé sbírce. V České republice je tato limitovaná edice k dostání exkluzivně pouze na smallcars.cz.

Co se zpracování týče, NEO se zde opravdu ukázalo v tom nejlepším světle. Kromě vkusného barevného provedení jsou velmi pěkně udělány také kola AMG, které vozu dodávají ten správný vzhled. Na modelu nechybí ani takové detaily, jako hvězda Mercedes-Benz na masce, popisky na víku zavazadlového prostoru nebo třeba stěrače předních světel – v tehdejší době velmi oblíbená módní záležitost. Zezadu zaujme sportovní křídlo a také dokonalé provedení zadních světel. Provedení ozdobných lišt na voze působí také velmi realisticky. Rovněž stěrače a kliky dveří jsou vyvedeny s přiměřenou jemností.

Osobně tento model považuji za jedno z nejlepších ztvárnění skutečné předlohy. Firma NEO v podobné kvalitě vyrábí ještě prodlouženou limuzínu a já pevně doufám, že jednou přijde i s klasickým sedanem W123. K tomuto typu mám osobní vztah, a ačkoliv ho vyrábí i jiní výrobci (Minichamps, IXO/Whitebox), tak podle mého názoru se jim tak dokonale vystihnout tvary a detaily tohoto vozu nepodařilo. Tomuto výrobku z produkce firmy NEO proto dávám zaslouženou známku 1*.

Pro Smallcars sepsal Milan Kisvetr

Model zakoupíte u nás v e-shopu

Staňte se naším fanouškem na Facebooku
Modely ihned k sipozici

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace