09.12.2014

Lincoln Town Car, NEO 1:43

Americkou firmu Lincoln založil v roce 1917 Henry Leyland s cílem vyrábět velké luxusní vozy pro zámožnou klientelu.  Jméno dostala po slavném prezidentu z doby občanské války, Abrahamu Lincolnovi. V roce 1922 spadla společnost pod křídla koncernu Ford. Ve „zlaté éře“ 30. a 40. letech byla automobilka známá svými velkými a rychlými vozy, které poháněly vidlicové dvanáctiválce.  Automobily značky Lincoln si vydobyly velmi dobré renomé a brzy se staly oblíbené nejen u hollywoodských celebrit, ale i u politiků a amerických prezidentů. Ironií osudu byl v otevřeném Lincolnu Continental zastřelen v roce 1963 J.F. Kennedy. 

Lincoln Town Car, NEO 1:43

Lincolny patřily vedle konkurenčních Cadillaců vždy k tomu nejluxusnějšímu, co dokázal americký automobilový průmysl vyrobit. Ruku v ruce s tím šla celá léta jejich velikost. To se ale začalo postupně měnit v 70. letech... Po palivové krizi a zpřísněním nejrůznějších norem začaly americké automobilky postupně své „full-size“ vozy zmenšovat. Lincoln tomuto trendu odolával až do roku 1980, kdy postavil svůj nejvyšší model Continental Mk.VI na společnou koncernovou platformu Panther. Tento základ vůz sdílel s Fordem LTD Crown Victoria a Mercury Grand Marquis. Proti předchozímu ročníku 1979 byla náhle šestá generace Continentalu lehčí o 400 kilogramů a o 35 cm kratší.

Právě tady začíná historie názvu Town Car. Z počátku šlo o podtyp Continetalu Mk.VI se středním rozsahem výbavy. V roce 1981 však byly typy Continental a Town Car rozděleny do samostatných segmentů. Zatímco Town Car měl nadále reprezentovat velké „full-size“ vozy, u Continentalu došlo k přeorientování na koncernovou platformu Fox sdílenou s Fordovými vozy Fairmont, Mustang a Thunderbird.

V průběhu (na americké poměry) relativně dlouhé doby produkce typu Town Car nedošlo k mnoha zásadním změnám v designu a celkový styl vozu zůstal zachován. Po celou dobu se objevovaly speciální limitované edice s nejrůznějšími stupni výbavy, ale nejzásadnější změnou vůz prošel v roce 1985. V rámci tohoto faceliftu se v souladu s dobou hranaté konce blatníků trochu zaoblily a mřížka chladiče byla nepatrně pozměněna.  V roce 1986 si přísnější bezpečnostní předpisy vynutily přidání středového brzdového světla.

Kromě standardní produkce byly často k vidění také nejrůznější úpravy těchto automobilů. Velmi oblíbené byly u pohřebních služeb, ale také u nejrůznějších celebrit, které s oblibou používaly prodloužené verze. Ve své době byl Lincoln Town Car spolu se svým konkurentem - Cadillacem Fleetwood Brougham  nejobvyklejší prodlouženou limuzínou na amerických silnicích. Speciální pancéřovanou limuzínu vlastnili i prezidenti Ronald Reagan a George Bush starší.

A teď něco k modelu:  Osobně mám podobné velké křižníky silnic velmi rád, a proto jsem se rozhodl ho zařadit do své sbírky. Výrobcem je nizozemská firma NEO MODELS a jako tradiční materiál posloužil resin. Model působí pěkným dojmem a tvary vozu vystihuje na výbornou. Všechno podtrhují nádherná paprsková kola. Spolu s dokonalou imitací chromování působí dojmem jakési turbíny a to se mi moc líbí. Na karoserii nechybí ani takové detaily jako znak automobilky Lincoln na kapotě, který díky použité technologii leptů působí skutečně věrohodným dojmem. Rovněž na zadní části je všechno vyvedeno do nejjemnějších detailů.  Neschází zde opět logo výrobce ani nápisy "Lincoln“ a "Town Car", které jsou navzdory měřítku zmenšení úžasně čitelné. Celkový dojem ještě vylepšují americké poznávací značky, na kterých lze rozluštit i titěrné nápisy Michigan - Great Lakes a datum MAY 85 !  Interiér vozu, do kterého je snadno vidět díky otevřenému střešnímu okénku, je proveden s béžovo-hnědým nádechem a opět překvapí množstvím detailů. Rozeznat jdou dokonce ovládací prvky na palubní desce, logo na volantu nebo úchyty bezpečnostních pásů.  

Celkově tento výrobek hodnotím velmi kladně, přesto však musím jednu věc uvést na pravou míru. Když jsem model koupil, takřka ihned jsem zjistil, že mi po uchopení odpadnula zadní světla a že zadní okno úplně nedoléhá. Ale to jsou jen snadno napravitelné drobnosti, které se prostě u ručně vyráběných resinových modelů občas stávají…  Celkově hodnotím model známkou 1- a můžu ho všem milovníkům „amerik“ nebo velkých luxusních vozů jenom doporučit. Firma NEO ho kromě stříbrné metalízy dělá i v krémové barvě a navíc je ve výrobním programu i prodloužená limuzína.

Pro Smallcars sepsal Milan Kisvetr

Model zakoupíte u nás v e-shopu

Staňte se naším fanouškem na Facebooku
Modely ihned k sipozici

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace