11.02.2015

Bentley S2, MINICHAMPS 1:43

Úvodem článku se pojďme podívat trochu do historie. Automobilku Bentley v Cricklewoodu poblíž Londýna založil v roce 1919 talentovaný inženýr a nadšenec do rychlých vozů Walter Owen Bentley. Společnost Bentley Motors se těšila štědré podpoře takzvaných „Bentley Boys“. Mimo jiné díky zapojení této skupiny bohatých automobilových nadšenců zaznamenala společnost  čtyři po sobě jdoucí vítězství ve slavném závodě 24 hodin Le Mans od roku 1927 do roku 1930. Největším soupeřem byl tehdy Bugatti se svými elegantními vozy. Svérázně vyhlížející vůz „Blower Bentley“ s vyčnívajícím kompresorem byl proto tehdy označován jako „nejrychlejší náklaďák světa“. Bohužel  ve stejné době na automobilku dolehla finanční krize, což vyústilo v roce 1931 v pohlcení společností Rolls-Royce.

Bentley S2, MINICHAMPS 1:43

Pod taktovkou firmy Rolls-Royce ztratil Bentley z velké části svou původní tvář. Stále více se designově přibližoval novým typům společnosti Rolls-Royce a z továrny v britském Crewe začaly vyjíždět další a další modely Bentley odlišující se pouze maskou chladiče. Právě tento prvek byl kromě stupně výbavy dlouhou dobu tím jediným, čím se dal Bentley odlišit od Rolls-Royce.

Přesně to je i případ typu S. který byl ve své podstatě pouze levnější alternativou k sesterskému typu Rolls-Royce Silver Cloud. Automobily Bentley se vždy lišily poněkud kulatěji střiženou masku chladiče než jejich sourozenci se značkou Rolls-Royce a místo slavné „Emily“ měly na kapotě jen okřídlené písmeno B.

Bentley S2 byl ohlášen v roce 1959 jako nástupce typu S1. Z vnějšku bylo provedeno pouze několik designových změn. Vůz dostal nový motor V8 o objemu 6.2 litru, což mu propůjčovalo poněkud vyšší výkonnost oproti svému předchůdci.  Konkrétní hodnotu výkonu výrobce již tradičně neudával, odhadoval se na 190 koní. Mezi lety 1959 až 1962 bylo vyrobeno celkově 2308 vozů nesoucích označení S2. Jak už bylo u automobilky z Crewe zvykem, vzniklo také velké množství nejrůznějších přestaveb a karosářských variant. Mezi nejznámější patří určitě jména karosáren Park Ward, Hooper, H. J. Mulliner & Co. nebo James Young.  Světlo světa tak spatřily zajímavé a unikátní kabriolety, kupé nebo prodloužené limuzíny.

S modelovým ztvárněním tohoto britského luxusního vozu přišla v měřítku 1:43 firma Paul’s Model Art neboli MINICHAMPS.  Tento výrobce ze západoněmeckých Cách se již od roku 1990 specializuje na kvalitní modely pro sběratele vyráběné převážně z kovových slitin, byť v poslední době se v jeho nabídce objevilo i dost výrobků z resinových pryskyřic. Konkrétně model Bentley S2 je velmi pěkným výrobkem z kovu, přesto však překvapí svou propracovaností. Velmi věrně vystihuje tvary své předlohy a jako celek působí velmi vyrovnaně. Na první pohled mě zaujala chromovaná maska a předek vozu, především pak soška na kapotě. Okřídlené písmeno B se jeví v celé své kráse, ačkoliv si myslím, že zde by bylo vhodnější použít leptaný dílek.  Jinak se mi jemnost detailů a provedení chromování velmi líbí. Především nárazníky působí impozantním dojmem. Kola jsou rovněž chromovaná a na pneumatikách mají bílý proužek, ke kterému mám většinou averzi, nicméně zde nepůsobí rušivým dojmem a dokonce i jistým způsobem ladí se zbytkem automobilu. Pokud se podívám do interiéru nemám, co bych mu vytknul. Najdeme zde imitaci dřevěného obložení a béžová barva sedaček působí velmi vkusně. Doslova se mi vybavuje jemná kůže Conolly pro tyto luxusní vozy charakteristická. Volant je patřičně jemný a nachází se na pravé straně vozu, tedy přesně jako u skutečného automobilu provozovaného v levostranném provozu ve Velké Británii.  Co mě na vozu naopak mrzí, je absence tabulek poznávacích značek. Toto je bohužel výsada většiny produktů firmy Minichamps. Některým sběratelům to možná vyhovuje nebo si dokonce doplní vlastní, pro mne je však takové auto trochu nekompletní.

Jako celek bych tento model ohodnotil velmi kladně. Pokud bych ho měl zhodnotit jako ve škole, dostal by asi dvojku. Nemůže se vyrovnat drahým produktům z resinu a scházející drobné leptané díly jsou už nepatrně znát, nicméně je vidět, že i z kovu lze udělat slušně a reprezentativně vyhlížející model. Firma Minichamps se tohoto úkolu zhostila se ctí a je vidět, že má ve výrobě modelů už dlouholetou praxi. Kromě této tmavě červené barvy je Benley S2 k dispozici ještě v modro-stříbrné barevné kombinaci a pro Smallcars/MCW je vyráběn exkluzivně ještě v kombinaci červené a stříbrné barvy. Všechny 3 varianty jsou aktuálně k dispozici na Smallcars.cz

Pro Smallcars sepsal Milan Kisvetr

 

Model zakoupíte u nás v e-shopu

 

Staňte se naším fanouškem na Facebooku
Modely ihned k sipozici

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace